تبلیغات
سیمای پرهیزگاران - مسیحیانی که عاشق علی(ع) بودند/ ماجرای راهب مسیحی که در صفین شهید شد
سیمای پرهیزگاران
بانک اطلاعات پایگاه ها و مطالب چهارده معصوم (ع)

مسیحیانی که عاشق علی(ع) بودند/ ماجرای راهب مسیحی که در صفین شهید شد

 راهب مسیحی به امام علی(ع) گفت: مردى از امت پیامبر جزیرة العرب از كنار فرات عبور می كند، او امر به معروف و نهى از منكر مى‏ نماید و به عدالت رفتار مى‏ كند، دنیا براى او از خاكستر بى‏ ارزش‏تر است و مرگ برایش از نوشیدن آب آسان‏تر در پنهانى از خدا مى‏ ترسد و آشكارا به خاطر او مردم را اندرز مى‏ دهد.

امام علی(ع) در خطبه 48 نهج البلاغه می فرمایند: «ستایش مخصوص خداست در هر لحظه كه شب فرا رسد و پرده تاریكى آن فرو افتد. ستایش ویژه پروردگار است هر زمان كه ستاره‏ اى طلوع و غروب نماید. حمد مخصوص ذاتى است كه نعمتهایش پایان نپذیرد و بخشش هاى او را جبران‏ نتوان كرد. اما بعد: پیشتازان لشكرم را از جلو فرستادم و دستور دادم در كنار فرات توقف كنند تا فرمان من به آنها برسد، تصمیم گرفته‏ ام از آب فرات بگذرم و به سوى جمعیتى از شما كه در اطراف دجله مسكن گزیده‏ اند رهسپار گردم و آنها را با شما به سوى دشمن بسیج كنم و از آنها براى شما و تقویت‏ شما كمك بگیرم.»


این خطبه را امام(ع) در لشكرگاه‏ «نخیله‏» بیرون شهر كوفه‏ هنگام حركت‏ براى جنگ صفین در 20 شوال سال‏37 هجرى قمرى ایراد فرموده‏ است.(شرح ابن ابى الحدید، جلد 3، صفحه 201) همچنین این خطبه را جماعتى از تاریخ نویسان از جمله‏ «نصر بن مزاحم‏» نقل كرده‏ اند.

جریانات راه صفین: در این سفر امام به شهر «انبار» رسید، دهقانان و سرشناسان این شهر به‏ استقبال آمدند و اظهار داشتند قاطرهایى را براى شما به هدیه آورده‏ ایم و غذا براى‏ مسلمانان فراهم ساخته‏ ایم و علف فراوانى براى مركبهایتان تهیه كرده‏ ایم. امام(ع) فرمود: اما مركبها، حاضریم از شما بگیریم و از خراجتان كسر كنیم و غذاها را اگر قیمتش معین نشود نخواهیم خورد. گفتند: خود قیمت مى‏ گذاریم و بهاى آنرا حساب مى‏ كنیم. امام(ع) فرمود: شما قیمت‏ حقیقى آنرا معین نخواهید ساخت. گفتند ما در بین لشكر شما آشنایان و دوستانى داریم، آیا مانعى دارد به آنها اهدا كنیم؟

امام(ع) فرمود: همه دوستان شمایند و هیچ كدام از مسلمانان نباید هدیه شما را بپذیرند، سپس اضافه كرد، اگر در سربازان كسى چیزى را از شما غصب كرد به ما اعلام‏ كنید. آنها در پذیرفتن هدیه اصرار كردند. امام(ع) فرمود:ما از شما بى‏ نیازتریم و به این ترتیب نهایت‏ بزرگوارى و بى‏ نظرى خود را اثبات فرمود. امام(ع) در حقیقت‏ با این عمل جلوى هر گونه تجاوزى را كه امكان داشت‏ از ناحیه سپاه به وجود آید و تحت عنوان هدیه مورد سوء استفاده قرار گیرد، بست.

در این راه هنگامى كه به سرزمینى بنام‏ «رقه‏» رسید، در كنار فرات در محلى بنام‏ «بلیخ‏» فرود آمد. در اینجا بود كه راهبى از صومعه بیرون آمد و به خدمت امام(ع) رسید، اظهارداشت: ما كتابى از پدران خود به ارث برده‏ ایم كه اصحاب‏ «عیسى بن مریم(ع)» آنرا نوشته‏ اند سپس آنرا قرائت كرد كه در آن آمده بود: خداوند پیامبرى را در میان مردم جزیرة العرب مبعوث مى ‏سازد تا كتاب و حكمت به آنان بیاموزد و راه خدا را به آنان نشان دهد، خشونت در وجودش راه‏ ندارد، عفو می ‏كند و مى‏ بخشد. امتش مردمانى هستند كه خدا را تسبیح مى‏ گویند و پس از وفاتش پراكندگى میان آنها ایجاد مى‏ شود. مردى از امتش از كنار فرات عبور می كند، او امر به معروف و نهى از منكر مى‏ نماید و به عدالت رفتار مى‏ كند، دنیا براى او از خاكستر بى‏ ارزش‏تر است و مرگ برایش از نوشیدن آب آسان‏تر در پنهانى از خدا مى‏ ترسد و آشكارا به خاطر او مردم را اندرز مى‏ دهد.» هر كس آن پیامبر(ص) را درك كند و ایمان آورد رضوان خدا را خواهد یافت و كسى كه آن بنده صالح را بیابد، باید یاریش كند زیرا كشته شدن با او شهادت است. امام(ع) گریه كرد و خداى را سپاس گفت‏. راهب گفت: من از شما جدا نخواهم شد و شبانه روز با امیرمؤمنان(ع) بود تا در صفین شهید گردید. امام(ع) بر او نماز خواند و بارها برایش طلب آمرزش فرمود. (شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید، جلد 3، صفحه 204 و 205)

پیشگویی راهب درباره ولادت حضرت علی(ع)

در زمان حضرت ابوطالب(ع) راهبی زندگی می کرد بنام مثرم بن دعیت بن شیتقام. این مرد در عبادت معروف بود و صد و نود سال خداوند را عبادت کرده بود و هرگز حاجتی از خداوند نخواسته بود تا اینکه از خدا خواست، خداوندا! یکی از اولیاء خود را به من نشان ده؛ خداوند حضرت ابوطالب را نزد او فرستاد تا چشم مثرم به حضرت افتاد از جا برخاست و سر او را بوسید و او را در مقابل خود نشانید و گفت: خدا تو را رحمت کند، تو کیستی؟ حضرت فرمود: مردی از منطقه تهامه. پرسید از کدام طایفه عبدمناف؟ فرمود: از بنی هاشم. راهب بار دیگر برخاست و سر حضرت ابوطالب(ع) را بوسید و گفت: خدا را شکر که خواسته مرا اعطا کرد و مرا نمی راند تا ولی خود را به من نشان داد. سپس گفت: تو را بشارت باد! خداوند به من الهام نموده که آن مژده ای به توست.حضرت ابوطالب(ع) پرسید آن بشارت چیست؟ گفت: فرزندی از صلب تو بوجود می آید که ولی الله است. اوست ولی خدا و امام متقین و وصی رسول رب العالمین.

اگر آن فرزند را ملاقات کردی از من به او سلام برسان و از من به او بگو: مثرم به تو سلام می گوید: و شهادت می دهد که خدایی جز الله نیست، یگانه است و شریکی ندارد و محمد بنده و فرستاده خداست و تو جانشین بر حق او هستی. نبوت با محمد و وصایت با تو کامل می شود. در اینجا حضرت ابوطالب علیه السلام گریه کرد و فرمود: نام این فرزند چیست؟ او گفت: نامش علی است.

 

تشنگی لشکر و راهب مسیحی

لشکر امیرالمؤمنین(ع) در راه صفین دچار عطش شد، ذخیره آب آنها پایان یافته بود و هر چه در چپ و راست مسیر خود تلاش کردند از آب اثری نیافتند. حضرت امیر(ع) لشکر را اندکی از جاده منحرف کرد اندکی راه پیمود تا آنکه دیری در وسط بیابان نمایان شد، حضرت به طرف دیر آمد و به اصحاب فرمود: ساکنین آنرا صدا بزنید، مردم صدا کردند، راهبی سر خود را از دیر بیرون آورد، حضرت به او فرمود: آیا نزدیک شما آبی هست که این جمعیت را چاره سازد؟ راهب گفت: اصلا، میان من و آب بیش از دو فرسخ فاصله است، من نیز اگر ذخیره یک ماه را برایم نیاورند از تشنگی هلاک می‏ شوم. حضرت به اصحاب فرمود: آیا سخن این راهب را شنیدید؟ گفتند: آری! آیا اکنون که نیرویی داریم دستور می‏ دهی که به آنجا (دو فرسخی) رویم شاید به آب دست یابیم؟ حضرت فرمود: نه شما نیازی به این کار ندارید! سپس حضرت گردن استر خود را به طرف قبله منحرف کرد و به مکانی نزدیک دیر اشاره نمودند و فرمود: اینجا را حفر کنید، عده‏ای با کلنگ زمین را کندند تا اینکه سنگی بزرگ و درخشان (سفید) ظاهر شد (به گونه ‏ای که قابل حفر نبود) به حضرت عرض کردند: یا علی کلنگ در این سنگ اثر نمی‏ کند. حضرت فرمود: آب در زیر این سنگ است، اگر سنگ را از جای خود حرکت دهید به آب خواهید رسید، تلاش کنید تا سنگ را از جا برکنید.

مسیحی معاصر و امام علی(ع)

جرج جرداق، نویسنده‌ مسیحی و از پژوهشگران بنام لبنان با نگارش کتاب وزین «الامام علی صوت‌العداله الانسانیه» عشق و علاقه‌ خود را به شخصیت این امام و زندگی و اندیشه‌ او ابراز کرده است. وی در این کتاب پنج جلدی که هادی خسروشاهی، از ایران آنرا در سال ‪ ۱۳۴۴‬با عنوان «امام علی (ع) صدای عدالت انسانی» ترجمه و چاپ کرده است، عاشقانه به تفکر انسانی و دوران زمامداری نخستین امام شیعیان پرداخته است.

علی و حقوق بشر، علی و انقلاب فرانسه، علی و سقراط، علی و عصر او، علی و ملیت عرب ، پنج جلد کتاب «صوت العداله الانسانیه» است که جرج جرداق مسیحی، بهترین سال‌های جوانی‌اش را صرف تحقیق و نگارش آن کرده است. جرداق که متولد سال ‪ ۱۹۲۶‬در شهرک مرجعیون در جنوب لبنان است می گوید:  ابتدا برادرم «فواد جرداق» از شاعران معروف عرب کتاب نهج‌البلاغه را به من داد و به مطالعه‌ی عمیق آن تشویقم کرد. به تعبیر وی  نهج‌البلاغه که خواندم عاشق و گرفتار ادبیات، حالات، شخصیت و اندیشه‌ی امام علی(ع) شدم و پس از آن به تحقیق و مطالعه‌ی هر کتابی از نویسندگان اهل سنت و شیعه پرداختم که درباره ی ایشان نوشته بودند.

پژوهشگر مسیحی می‌گوید که «با مطالعه‌ این کتاب‌ها مجذوب انسانیت امام علی (ع) و توجه و اعتنای او به حقوق انسان شدم و تصمیم گرفتم کتاب صوت العداله الانسانیه را بنویسم. جرج جرداق که در دانشگاه‌های بیروت ادبیات عرب و فلسفه تحصیل و تدریس کرده است خاطرنشان می‌کند که اول، مسیحیان کتاب یاد شده را چاپ کردند و میخاییل نعیمه از نویسندگان معروف مسیحی در بررسی و نقد کتاب صوت العداله الانسانیه، امام علی(ع) را بزرگ ترین مرد عرب پس از پیامبر(ص) خوانده است. این نویسنده‌ مسیحی که پدرش سنگ تراش و خطاط بوده می‌گوید که وی روزی سنگی را بر سر در خانه‌مان در مرجعیون آویخت که بر روی آن این عبارت عمیق و دقیق نوشته بود: لا فتی الا علی لا سیف الا ذوالفقار.

منبع : مهر

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 27 شهریور 1396 09:28 ق.ظ
Great beat ! I wish to apprentice while you amend
your website, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal.

I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept
یکشنبه 15 مرداد 1396 07:25 ق.ظ
Outstanding quest there. What occurred after?

Take care!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره ما
مدیر سایت : حسین الیاسی
جمع آوری موضوعات این سایت
جستجو

آمار بازدید از سایت
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :